wyszukaj według freefind

DSM-IV Wprowadzenie do problemów związanych z religią i duchowością
From Spiritual Competency Resource Center
© Dr. David Lukoff 1994, 2014


W jakim celu stworzyłem ten kurs
Opis kursu
Cele kursu
Instrukcja do kursu

Powrót do treści kursuW jakim celu stworzyłem ten kurs
Moje zainteresowanie duchowością i zdrowiem psychicznym sięga roku 1971, kiedy doświadczyłem trwającego 2 miesiące kryzysu duchowego, przekonany, iż byłem kolejnym wcieleniem Buddy i Jezusa, a moją misją było zbawić świat. Podczas mojej praktyki klinicznej jako psycholog oraz w pracy w Sieci Kryzysu Duchowego (Spiritual Emergency Network) przez ostanie 25 lat, często miałem okazję stanąć twarzą w twarz z osobą o takich samych przekonaniach. Mój kryzys duchowy pozwolił mi przejść przez całkowity cykl naturalnie rozwiązującego się epizodu psychotycznego, co stało się wyjątkowym doświadczeniem klinicznym, jak i duchowym przebudzeniem! Moja praca w tym obszarze zaowocowała tym, że zostałem współautorem rozdziału w „Podręczniku diagnostycznym i statystycznym, wydanie czwarte” (Diagnostic and Statistical Manual – DSM-IV), zatytułowanym „Problemy religijne lub duchowe” (Religious or Spirital Problems (V62.89)). Moim osobistym celem stworzenia tego kursu jest pomóc ludziom przejść niebezpieczeństwa jakie można napotkać na ścieżce duchowej, aby mogli zbierać owoce świadomego życia duchowego.

Opis kursu
Włączenie do DSM-IV nowej kategorii zwanej „Problemy religijne lub duchowe” jest znaczącym przełomem. Po raz pierwszy uznano trudne doświadczenia religijne i duchowe jako problemy nie należące do patologii. Kurs ten zaprojektowany jest dla profesjonalistów z obszaru zdrowia psychicznego, aby mogli zapoznać się z tematem, jego uznaniem, definicją, z różnymi problemami religijnymi i duchowymi, diagnozą różnicową, oraz co z tym robić. Kurs korzysta ze źródeł internetowych, aby uczestnicy mieli dostęp do najnowszych informacji z zakresu odkryć i postępów, jakie można znaleźć w Internecie.

Cele kursu
Kończąc kurs, nabędziesz umiejętności w zajmowaniu się problemami religijnymi i duchowymi. Po kursie będziesz w stanie:
  1. Przedyskutować pochodzenie, historię i racjonalne uzasadnienie nowej kategorii diagnostycznej, problemów religijnych lub duchowych.
  2. Opisać główne rodzaje problemów religijnych i duchowych.
  3. Rozróżnić między problemami religijnymi i duchowymi a psychopatologią.
  4. Dostosować bardziej efektywne metody pracy dla problemów religijnych i duchowych.

Instrukcja do kursu (dla osób anglojęzycznych)1
    Lekcje kursu znajdują się online. Aby mieć łatwy dostęp, dodaj do ulubionych stronę główną kursu, a jeśli nie.
    Zauważ, że tylko 75% ćwiczeń quizowych oraz przeszukiwania informacji należy wykonać pozytywnie, więc jeśli masz trudność ze znalezieniem jakiegoś źródła, przejdź do kolejnego quizu lub obiektu przeszukiwań.
    Możesz je przejrzeć, choć nie zawierają one quizów lub ćwiczeń przeszukiwania informacji. Linki, które są podkreślone w tekście są odnośnikami i możesz je sprawdzić, jak np. link do W ebquest.

1 Uwaga: aktualnie kurs nie jest dostępny w wersji on-linena stronie http://www.spiritualcompetency.com/.

Poprzednia lekcja
Następna lekcja

...lub odwiedź nasze

ForumHistoria zmian
1.0 – 05 września 2014: Wersja pierwsza na tej stronie.